Prague City Golf

Sára Kousková zářila na finále NCAA!

Sára Kousková zářila na finále NCAA!

Sára Kousková zářila na finále NCAA!

27.5. - Sára Kousková zazářila na NCAA Championship a byla blízko bojům o titul. Patricie Macková se svým týmem do finálových bojů nepostoupila. 

Aktualizace, 27.5. - V Česku zřejmě nedokážeme úplně docenit úspěch, který se povedl dvěma našim reprezentantkám. Sáře Kouskové se podařilo samotnou účast ještě vyšperkovat nejlepším českým umístěním v historii turnaje, který je právem brán jako nejkvalitnější amatérský turnaj světa.

Patricie Macková se svou University of Maryland bojovala, nicméně premiérovou účast individuální i týmovou v postup do play-off nepřetavila. Po výsledcích 76, 79, 79 se po třech kolech do dalších již nepodívala. I samotná účast na tomto prestižním turnaji je velkým příslibem a zkušeností do budoucna.

To Sára Kousková předvedla ve čtyřech individuálních kolech skvělý výkon. Vyrovnaná kola za 74, 70, 72 a 74 ran jí vynesla umístění v TOP 15 a pomohla tak svému týmu k postupu do play-off z pátého místa. Tam také přispěla svým bodem k vedení, nicméně ani ten nakonec k postupu do semifinále University of Texas nestačil. „Z finále NCAA odjíždím asi převážně spokojená. Samozřejmě jsme byli velmi blízko k ještě lepšímu výsledku, ale přeci jen být v nejlepší osmičce týmů v celé Americe je úžasný výsledek,“ popisuje pocity po finále NCAA Sára Kousková. „Individuální výsledek byl příjemnou tečkou za konzistentní americkou částí sezóny a pozitivně mě naladil na turnaje v Evropě, kam už se moc těším. Čeká mě hned po příletu Amundi Czech Ladies Challenge a pak kvalitní trénink na Zbraslavi, kde se chystám připravit na zbytek sezóny.“

Moc děkujeme oběma našim reprezentantkám za silnou zahraniční stopu, kterou ve světě zanechaly a těšíme se, že si užijí následující měsíce ve svém domovském klubu.

20.5. - V zámoří je vše přichystáno na vyvrcholení univerzitní golfové sezóny NCAA, kde bude mít poprvé v české historii dvojité zastoupení český golf. 

Ten budou reprezentovat dvě hráčky zbraslavského Prague City Golf Clubu – Sára Kousková (21 – University of Texas) a Patricie Macková (19 – University of Maryland). Mezi 132 hráčkami, které se NCAA Womens Golf Championship zúčastní, je pražský klub jediným, který má na nejprestižnějším amatérském týmovém turnaji světa dvojí zastoupení.

Abychom si udělali představu o tom, jak velkým úspěchem už jen účast dvou českých hráček na tomto prestižním podniku je, představme si pár čísel, která stojí za univerzitní soutěží pod vlajkou NCAA. Ta je mimochodem odrazovým můstkem k profesionálnímu golfu a v mužské podobě si jí prošli třeba Jordan Spieth, Jon Rahm, Bryson DeChambeau, Viktor Hovland a mnoho dalších aktuálních hvězd světového golfového nebe.

V USA je zhruba 5000 univerzit a více než polovina jich má sportovní týmy. Ty zastřešuje právě Národní asociace univerzitních sportů NCAA a řídí nejen sportovní soutěže, ale také stipendijní programy, které jsou úzce navázané na studium v kombinaci se sportem. V golfu jsou rozděleny univerzity do třech divizí, z nichž ta nejprestižnější má své vyvrcholení každý rok na jaře v tzn. Post Season.

Univerzity nejdříve projdou konferenčními boji, ze kterých se postupuje do 4 regionálních kol. Tam projde sítem z 18 týmů vždy jen nejlepších 6, které se kvalifikují do národního finále. To startuje již tento pátek a má klasický formát, kdy jednotlivé týmy reprezentuje 5 nejlepších hráček dané univerzity.

Každé kolo se počítají čtyři nejlepší týmové výsledky, které určí konečné skóre po čtyřech odehraných kolech. Poté následují vyřazovací souboje 8 nejvýše postavených týmů po základní části, které hrají již tzv „jamkovku“ – tzn. hru na jamky. Na konci turnaje, který se letos uskuteční na hřišti Grayhawk ve Scottsdale v Arizoně, bude korunován vítězný tým i jednotlivci. To vše za přítomnosti kamer amerického Golf Channel, s přímými přenosy do celého světa po celou dobu turnaje. A není se čemu divit, vzhledem k obsazení samotného finále nejlepšími amatérkami z celého světa, se opravdu bude na co dívat.

„Dostat se na nejdůležitější turnaj celé americké sezóny je samozřejmě skvělé. Vzhlížíme k němu celý rok. Už jen samotná účast je prestižní, ale kdo by nechtěl vyhrát,“ klade si řečnickou otázku Sára Kousková, aktuálně nejlepší česká amatérská golfistka, reprezentující za mořem barvy University of Texas. Ta již má za sebou předloňskou zkušenost, která byla sportovně dost bolestivá. „Můj první rok jsme byly velmi blízko. Vyhrály jsme kvalifikaci na rány, ale pak vypadly hned v prvním kole jamkovky. Byla to asi jedna z mých největších bolestí spojených se sportem, protože v týmu je to emoční vnímání prostě daleko silnější,“ popisuje zážitek z roku 2019. Loňský rok strávila kvůli pandemii v Česku, letos už opět chce bojovat o stupně nejvyšší. „Asi bych lhala, kdybych řekla, že pro mne není individuální výsledek důležitý. Nicméně kdybych si měla vybrat, určitě bych volila týmový úspěch. Ten však mohu podpořit jedině pokud budu hrát sama dobře,“ odpovídá s úsměvem k individuálním plánům na finálovém turnaji zbraslavská hráčka, která pomohla své univerzitě k postupu kvalitním výkonem na regionálním kole v Louisville.

Naprosto odlišnou cestu do finále měla druhá zástupkyně Prague City Golf, Patricie Macková. Regionální finále v Baton Rouge se totiž vzhledem k nepříznivému počasí a stavu hřiště vůbec neuskutečnilo. Kontroverzní rozhodnutí soutěžního výboru vzbudilo v golfovém světě velké pozdvižení a situaci dokonce komentovali např. Ian Poulter, Jordan Spieth nebo Michelle Wie, což jen dokazuje, jak významně je univerzitní golf za mořem vnímán.

Z turnaje v Baton Rouge tak postoupilo 6 nejvýše nasazených týmů, na což bohužel doplatila třetí zástupkyně Prague City Golf na „Regionals“, Kristýna Frýdlová. To University of Maryland byla šťastnější a díky svým výsledkům v průběhu sezóny se do Scottsdale podívá. „Samozřejmě jsme si moc přály projít až do finále, ale nikdo si to nepředstavoval tímto způsobem. Jednalo se zřejmě o nejšílenější turnaj, který jsem (ne-)hrála. Vše bylo velmi emotivní, protože pro některé hráčky se jednalo o poslední šanci, jak se podívat na nejlepší turnaj, který můžete za mořem hrát. My jsme nakonec byly mezi těmi šťastnějšími,“ komentuje regionální finále Patricie Macková, která studuje na University of Maryland prvním rokem. „Asi si ještě pořádně neuvědomuji, co tento úspěch znamená, nicméně jsem velmi šťastná, že si vyzkouším atmosféru této významné akce světového formátu. Bude to odměna za tvrdou práci v průběhu celého semestru, kdy pro mne bylo mnoho věcí v USA naprosto nových a odlišných oproti Evropě,“ popisuje česká reprezentantka a neskromně dodává finálové plány. „Rády bychom s naším týmem Nationals vyhrály. Bude to pro nás sice úplně nová zkušenost, nicméně v průběhu sezóny jsme několikrát dokázaly, že porazit můžeme každého.“

Obě reprezentantky Prague City Golf se již připravují v Arizoně a uvítalo je velmi teplých 36 stupňů a jasná obloha. Ihned po příletu se měly možnost také setkat na hotelu a prohodit pár slov. Na čtvrtek je naplánováno tréninkové kolo a Media Day. První kolo za účasti všech 24 týmů startuje v pátek, základní část bude ukončena v pondělí. V úterý jsou naplánovaná čtvrtfinále a semifinále, ve středu 26. května pak bude korunován NCAA Womens Golf National Champion.

Na Zbraslavi budeme bedlivě sledovat, jak si naše dvě odchovankyně povedou. A jsme samozřejmě na úspěch našich hráček neskutečně pyšní. Dává nám smysl vychovávat v naší akademii talenty, kteří to jednou mohou dotáhnout tak daleko jako Sára, Patricie nebo třeba Ondřej se Standou... Hodně štěstí!

 -
 -
 -
 -

GENERÁLNÍ PARTNER RESORTU

PARTNEŘI RESORTU

© 2021 Prague City Golf. Všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v Simopt CMS.

Prague Golf Challenge

Místo konání Prague Golf Challenge

detail