Prague City Golf

Matuš:

Matuš: "Už nechci být démonem 20. míst!"

Matuš:

Odhalte plány aktuálně nejlepšího českého golfisty, zbraslavského reprezentanta, Stanislava Matuše na novou sezónu!

Stando, jaké máš plány a cíle na letošní sezónu? Jako první Čech v historii sis uhrál kartu na European Tour…

Plány jsou vesměs jasné, v první řadě budu čekat na to, kam mi bude moje karta stačit na turnajích European Tour – chtěl bych hrát v Německu, Španělsku a na Czech Masters. Hlavní prioritou je pro mne však Challenge Tour, kde chci odehrát všechny turnaje - potřebuji uhrát dostatečný počet bodů, abych si stejnou nebo lepší kartu uhájil pro příští sezonu. Cíle jsou nastavené jasně, rád bych vyhrál turnaj na jedné z evropských tour. Už nechci být démonem dvacátých, třicátých míst.

Nejbližší plán tedy pro tebe vypadá jak?

Vypadl nám bohužel teď v březnu Kenya Open, takže mne teď čeká místo výjezdu do Afriky delší tvrdý trénink až do mého nejoblíbenějšího turnaje Challenge Tour, tady na Zbraslavi.

Proč zrovna Zbraslav patří mezi tvé srdeční turnaje?

Přirostlo mi to tu strašně k srdci. Je tu úžasné hřiště, tréninkové plochy i zázemí. Jsem nesmírně rád, že mohu být členem téhle zbraslavské rodiny. Věřím, že mne zde při Challengi opět poženou i diváci, kteří jsou každý rok fantastičtí.

Jak vlastně vnímají ostatní hráči Challenge Tour na Zbraslavi? Jsou s hřištěm spokojeni? Přece jen v našich zeměpisných podmínkách není začátek května zrovna ideálním termínem pro přípravu hřiště.

Musím říct, že jsem za ty tři roky neslyšel žádnou kritiku. Ba naopak, místní greenkeepeři odvádí přes zimu skvělou práci, protože hřiště je vždy úžasně připravené a to samozřejmě kvitujeme. Nevím, jak to dělají, když většina ostatních hřišť v okolí v takové kondici není, ale mezi klukama na Tour je Zbraslav opravdu oblíbeným místem. Samozřejmě i díky skvělým tréninkovým podmínkám a dobrému jídlu. Bonusem pro mne osobně je to, že si hřiště svojí kvalitu přes celý rok. Vnímám to tak, že si v podstatě v průběhu celé sezóny, když zrovna nejsem na turnaji, mám možnost zahrát na hřišti, které má profesionální tourové parametry.

 

Můžeš nám popsat, jak vypadá den profesionálního golfisty, když nejezdí po turnajích?

V tuhle chvíli, když je ještě relativné ráno tma, tak začínám tréninkem v 8 hodin v posilovně. Tak to mám nastavené celý rok. Hodinová posilovna, pak snídaně, trocha relaxu a dopolední trénink. Tam samozřejmě záleží na roční době, buď se dá trénovat venku, nebo přes zimu v hale. Trénink je proložený lehkým obědem. Pokud jsem v resortu, tak využívám hodně 19.jamku, kde mám možnost trénovat to, co na driving range nenatrénuju. Stejně tak i Himaláje, kde se snažím využívat jejich náročnosti a sklonu a trénovat hlavně tempo a nadehrávané putty. No a tréninkový den končím většinou návštěvou u fyzioterapeuta, aktuálně u pana profesora Koláře v jeho institutu. A pak už se snažím jet co nejrychleji za rodinou. Měl jsem teď dlouhou přípravu v Jižní Africe, kde se mnou holky být nemohly, tak se jim vše snažím vynahradit. Zaslouží si to a já mám ohromné štěstí, že mají pochopení pro to, co dělám. Bez toho bych profesionální golf dělat nemohl.

Čas je pro tebe určitě v tuhle chvíli to nejcennější, že?

Přesně tak, v sezóně i v přípravě se snažím skloubit život profesionálního sportovce a táty od rodiny. Proto mi vyhovuje, že své golfové potřeby mám takhle za humny. Dnes jsem sem jel z centra jen 10 minut, přitom je tu člověk v přírodě, nepřipadá si tu jako ve městě. Co víc si přát? Ostatně i když za mnou přijedou kamarádi z Moravy, tak je rád vezmu na Zbraslav. Je to fajn místo nejen pro nás profíky, ale i pro amatérské golfisty.

Jak to máš vlastně s caddiem, máš někoho stálého?

Strašně rád bych měl stálého caddieho, ale ač si to člověk možná neuvědomuje, je to ohromně finančně náročná věc. Hledám v tuto chvíli cesty, jakým způsobem to řešit v plné sezóně a doufám, že se mi to od května podaří.

Předpokládám, že jsi soutěživým typem, jako většina sportovců. Mimochodem, jaký je tvůj nejlepší výsledek na Zbraslavi?

Tak samozřejmě, soutěživost je nedílnou součástí tréninku. V sezóně mi hra proti kamarádům simuluje turnajovou zátěž. Paradoxně svůj nejlepší výsledek jsem zahrál při jednom z takových „matchů“. Povedlo se mi zde zahrát 61 ran. Odnesl to Dan Suchan, který nehrál vůbec špatně, ale bohužel pro něj se mi to ten den sešlo. Rád si zajdu zahrát i s Ondrou Lieserem, mým novým kolegou reprezentujícím Zbraslav. S ním jsou to vždycky zajímavé souboje, Ondra je lepší na první devítce, mě sedí ta druhá.

61!? Parádní výsledek – jak rozmanitá byla score karta?

Byla vcelku fádní, zahrál jsem 11 birdie a 7 parů. Druhou devítku se mi povedlo zahrát 8 pod par. Tu na Zbraslavi miluju asi nejvíc a vždy si jí strašně užívám. Je technická a člověk musí přemýšlet, jak své rány umístit a tvarovat. Ta první je spíše pro hittery, což já moc nejsem.

Na první devítce je pro mnoho hráčů postrachem jamka číslo tři. Jak jí hraješ ty?

V angličtině se tomu říká „hit and hope“ :) Ale teď vážně. Jako u každého tříparu se koukám v první řadě na to, kde je navrtáno. Podle toho pak volím hůl i strategii. To je ostatně důležitá rada amatérům – pokud před sebou máte těžkou ránu, podívejte se, kde je na greenu umístěna jamka. Mějte na paměti, že pokud minete green, mělo by to být alespoň na správnou stranu, aby vás případná chyba nestála další ránu.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce na dalších turnajích. Ať se daří, palce ti budeme držet všichni na Zbraslavi!

Pokud se chcete i vy stát jedním z našich členů, jako například Standa nebo Ondřej, není nic jednoduššího. Zakoupit si můžete buď roční nebo celoživotní členství. Pokud hledáte řešení ve spojení s vaším byznysem, jsme schopni vám nabídnout i firemní řešení. Veškeré informace naleznete zde. Budeme se na Vás těšit!

 

 -
 -
 -
 -

GENERÁLNÍ PARTNER RESORTU

PARTNEŘI RESORTU

© 2020 Prague City Golf. Všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v Simopt CMS.

Prague Golf Challenge

Místo konání Prague Golf Challenge

detail